0  produkter i handlekurven
arnika.no blogg

Arnika's Blogg

 
 

Mineralolje i kosmetikk - Fysj!


  Publisert i : Helse 11.06.2010

Mineralolje (= paraffin, paraffinum liquidum, petrolatum, ceresin, dimethicone)

Mineralolje stammer fra jordolje og er svært billig. Derfor brukes dette dessverre mye i kosmetikk.

Ulempen med mineralolje er det at den setter huden i ubalanse. Mineralolje tetter porene, slik at talgproduksjonen forstyrres. Den trekker ikke inn i huden, men legger seg som et lag utenpå huden – noe som igjen fører til at man blir tørr og ”avhengig” av produktet man bruker. Man smører og smører, men det hjelper liksom ingen ting. Ergo et dødt, fremmed stoff som kroppen ikke kan nyttiggjøre seg.

Risikoen med mineralolje avhenger av de genetiske faktorene  – noen er mer følsomme for ytre påvirkninger enn andre. I mindre mengder er nok ikke mineralolje så skadelig, men smører man seg daglig, løper man muligens en risiko. Det mest urovekkende er faktisk at mange ofte bruker slike produkter regelmessig allerede fra barnsben av.

All mineralolje kan erstattes med rene, ufarlige planteoljer, men disse er mye dyrere å fremstille enn mineralbaserte, ofte kjemisk fremstilte oljer. Vegetabilske oljer er i motsetning til mineralolje næringsrik og hjelper huden til å opprettholde sin naturlige fuktighetsbalanse. De lar huden puste, og man trenger ikke smøre seg så ofte, fordi de faktisk trenger inn i huden og opprettholder fuktbalansen.

Vi gjør oppmerksom på at Tisserands produkter helt  fri for mineraloljer.
 





Skip Navigation Links
Nye Produkter
Arnika's Blogg
Finn din Terapeut
Lagersøk NN-S
Blogg tema

Aromaterapi (1)
Bokomtale (3)
Helse (24)
Informasjon (17)
Kjernesunn (1)
Oppskrifter (25)
Produktomtale (33)
Tips og Triks (10)

Populære kategorier

Badetilsetning B‑vitamin D‑Vitamin Energi Fettsyrer Fordøyelse Fotpleie Hjerte og sirkulasjon Kjernesunn Mage og tarm Magnesium Marine fettsyrer Mat Nedstemthet og uro Q10 Q‑10 Søtning Utrensing og avgiftning Vegetabilske fettsyrer Vitaminer

biosym helsekost
Linker
Arnika på Facebook
Grønn Hverdag
Kjernesunn familie
Nasjonalt informasjonssenter for alternativ behandling
Norges Naturmedisin Sentral
Norske Homeopaters Landsforbund
Norske Naturopaters Landsforbund
Norske Naturterapeuters Hovedorg
Statens legemiddelverk

Arnika på Facebook

Følg Arnika’s Facebook-side, for informasjon om produkter, nyheter, oppskrifter, tips og råd.

arnika på facebook Følg Arnika på Facebook